"Yalan Dolan Haber Merkezi"

Kapadokya'da Peri Bacaları'nın arasına AVM yapılıyor…

haber resimUNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve dünyada tek olan Kapadokya’da, Peribacaları'nın arasına AVM yapılıyor. Turizmciler ve yöre halkı, bu kararı olumlu karşılamakla birlikte inşaatı devam eden AVM’nin, Peribacaları’nın doğal dokusuna uygun olmasını istiyor.
Bu nedenle, Nevşehir'de bir grup turizmci ve vatandaş, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü önünde toplanarak, “Konik gövdeli AVM isteriz” diye bağırdı. Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkan Vekili Dursun Taş, "Turistler çok memnun olacak. Fıstık, lokum alacak. Ancak biz, şapkası olan Peribacaları’nın içinde büyüdük. Bu ne biçim AVM? Kapadokya’nın geleceği açısından son derece vahim bir durum” dedi.

Dünyanın 8. harikası Peribacaları’nın korunması için çaba sarf eden ve adının açıklanmasını istemeyen hayırsever bir vatandaş ise, “Her taraf moloz oldu. Vatandaşlarımıza büyük sorumluluk düşüyor. Lütfen bu AVM den alışveriş yapmasınlar” şeklinde konuştu. Konunun medyada yer almasından sonra Bağımsız Milletvekili Nalan Güzel, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, “Turistlerin en çok ziyaret ettikleri merkezlerden biri olan Uçhisar beldesindeki peribacaları arasına yapılan AVM’nin bacası var ama şapkası yok. Çok manidar değil mi?” diye sordu. Güzel ayrıca TBMM Başkanlığı’na, müsait birisinin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Yetkililer, yapımı devam eden AVM bittiğinde, MS 385′te yapılan tarihi eserlerden ayırt edilemeyeceğini öne sürüyor.
(Ahmet Zeki Yeşil)
(20.11.2012)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»Nihat Doğan Nobel’e Aday
»Bayram isimli yaşlı adam bayramdan çıkamadı

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com