"Yalan Dolan Haber Merkezi"

Lise öğrencileri çocuklarını okula götürebilecek

haber resimMillî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte dikkat çekici düzenlemeler özetle şöyle:
Lisedeyken evlenen öğrenciler çocuk yapabilecek. Çocuk sayısında ise bir sınırlama yok. Ayrıca lise öğrencileri, çocuklarını okula götürüp, ders aralarında okulun bahçesine salabilecek. Bu nedenle ders süreleri 45 dakikadan 40 dakikaya indirildi. Bu arada, liselere kayıt şartlarında da değişikliğe gidildi. Öğrencilerin sağlık durumlarının çocuk yapmaya elverişli olup olmadığına bakılacak. Gerektiğinde sağlık raporuyla mevcut durum belgelendirilecek.

Söz konusu değişiklik bazı uzmanlarca, çocukların erkenden çoluk çocuğa karışacağı için olumlu karşılandı. Ancak diğerleri tarafından, çocukları erken yaşlandıracağı gerekçesiyle eleştirildi. MEB ise, tepkileri umursamadı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Korhan Burhan, “Boşuna yaygara yapılıyor. Zaten evli kadınların üçte biri çocukken evlendiriliyor. Elbette biz de elimizden gelen kolaylığı göstereceğiz. Önümüzdeki öğretim yılında, okurken evlenen yavrularımıza altın takmayı da düşünüyoruz” dedi. Yeni uygulamayla, öğrencilerin mağduriyeti önlenmiş oluyor. 15 yaşına gelen, evlenmek için liseden mezun olmayı beklemeyecek. Bilindiği gibi, 17 yaşından küçüklerin evlenmesi kanunen yasak. Ortada ciddi bir durum varsa, hakim kararıyla 16 yaşındakiler evlenebiliyor.
(Ahmet Zeki Yeşil)
(13.09.2013)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»Beşar Esad bayramı İstanbul’da geçirecek
»Emekliden Bakana cevap: 799 lirayla geçiniyorum.

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com