"Yalan Dolan Haber Merkezi"

Lidyalılar Parayı Neden Buldu

haber resimLidyalılar doğal olarak kesin bilinmemekle birlikte ilk parayı m.ö. 700 yılında kullandı. Ancak asıl soru neden buna ihtiyaç duyduklarıydı. İşte bu önemli soruyu VolSitrit yazarları sizin için araştırdı ve bakın nasıl bulgulara ulaştı. Yine tekrar ediyoruz. Yalan söyleyen tarih utansın.


Edindiğimiz bilgilere göre ilk para Alyattes döneminde basılmış nedeni ise çok traji komikmiş. Alyattes bir gün saray alışverişi yapmak üzere pazara çıkar. Yanına 10 kilo buğday alan Alyettes bunu al, onu ver şeklinde yaptığı alışveriş sonunda saraya 8 kilo buğday ile döner. Hem istediği şeyleri alamayan hem de 2 kilo buğdayını kaybeden Alyattes durumu çok sinirlenir ve uykusuz geçen gecenin sabahında takas işlemine son verecek olan paranın bastırılması için emir verir. Dönemin altın ustalarının kendisine sunduğu çeşitler arasından Lidya Krallığının Armasının bulunan parayı seçer ve Dünyadaki ilk para böylece basılmaya başlar.


Bazı kesimler ilk başlarda parayı kullanmayı reddeder çünkü halkı kazıkladıkları ortaya çıkmıştır. Ancak bir süre sonra el mahmuk seve seve kullanmaya başlarlar. Paranın keşkine en çok sevinen Alyattes'dir. Hem almak istediklerini tam olarak ve kazıklanmadan alabiliyor hem de ödüllendirmek istediklerine "buna bir kese para verin" diyebiliyordur. Tabi ikinci basılan paraya kendi resmini koydurtmasından dolayı halkdan tepki çekse de günümüzdeki bir çok alışverişte kendisine hatırlanmakta, kimisi iyi dileklerini kimisi ise "bu parayı bulanın allah belasını versin" şeklinde kendisine saygılarını göndermektedir.


İlk paranın basıldığı dönem sahte para derdi yoktur çünkü altından yapılan sikkelerin ticari değerinin daha yüksek olmasından dolayı, bir çok altın tüccarı sikkeleri eriterek başka ürünlere dönüştürmüş. Bu nedele daha sonraları altın yerine gümüş kullanılmaya başlanmıştır.


Günümüzde bir çok insanın kendisine taptığı, kimisinin yokluğundan çocuğuna bir flüt bile alamadığı paranın bulunuşunun gayri-resmi hikayesi işte bu şekildedir.
(yazar)
(20.02.2012)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»Dr. Canan açıkladı: “Ekmek arası simit yiyin”
»Kılıçdaroğlu ile Sarıgül kahvaltı yaptı mı?

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com