"Yalan Dolan Haber Merkezi"

Korkulan oldu… Öğrenciler tabletleri yuttu…

haber resimEğitimde tabletli dönem olaylı başladı. İstanbul'da, tabletli eğitime geçilen 8 pilot okulda öğrencilerin yarıya yakını tablet bilgisayarlarını yuttu. Olay, öğrencilerin akıllı tahta ile iletişim kuramaması üzerine ortaya çıktı. Bu nedenle, bazı veliler ile öğretmenler arasında gerginlik yaşandı. Bir velinin "Robot mu yetiştirmek istiyorsunuz?" diye bağırması üzerine okula polis çağrıldı. Fenalaşan öğrenciler cihazlara müdahale etmekle görevli teknik servislere gönderilirken, Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı. Konuyla ilgili olarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün görevlendirdiği bilişim teknolojileri öğretmeni Sadi Blog, "Tabletler bize göre büyük, öğrencilere göre küçük. Öğrenciler teknolojiye aç olunca bu durum ortaya çıktı. Bol su içsinler" dedi.

Bilindiği gibi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, pilot okullara geçen hafta tablet bilgisayarların yanı sıra, akıllı tahtalar dağıtılmıştı. Öğretmenlerin, tabletleri kullanmada bir sorun yaşamadığı öğrenildi. Ancak, akıllı tahtalar ile "Ben daha çok biliyorum" tartışmasına giren öğretmenlerin olduğu belirlendi. Bu arada, Biyoloji öğretmeni Vicdan Sever'in (33), "Akıllı tahta kendisini çok akıllı zannediyor. Ayrıca görsellik yeterli değil. Çocuklar, akılda kalıcı dış kaynaklı videolar görmek istiyor" şeklindeki açıklaması yetkilileri rahatsız etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bir yetkili, bazı olumsuzlularına rağmen verimin yüzde 100 arttığına dikkat çekerek, 'Kim Milyoner Olmak İster?' yarışmasına katılan üniversiteli gençlerin Kenan Işık'ı kızdırmasından dolayı üzgün olduklarını ifade etti.

Edinilen bilgilere göre, pilot uygulamadaki aksaklıklar kullanıcı görüşleri doğrultusunda zaman içerisinde giderilecek. Öncelikle öğrencilere, tablet yutmalarına karşı bir eğitim verilmesi düşünülüyor. Yaz tatilinde ise, çocukların oyalanması amacıyla tabletlere "1001 Gece Masalları" yüklenecek. Öğrenciler, şimdi heyecanla yaz tatilini bekliyor.
(Ahmet Zeki Yeşil)
(15.02.2012)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»New York Times'a göre, Olimpiyatları kaybetmemizin nedeni…
»Meşhur kurufasulyeci: “Gazımızı kendimiz yapalım” dedi.

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com