"Yalan Dolan Haber Merkezi"

Karun Köşeyi Nasıl Döndü

haber resimTam olarak bilinmemekle birlikte m.ö. 560-540 yılları arasında Lidya Krallığını yöneten; Kroisos bilinen adıyla Karun, ülke tarihinin en zengin dönemini yaşamış ve yaşatmıştır. Ancak asıl merak edilen konu bu zenginliğe nasıl ulaşıldığıdır. Vol Sitrit ekibi olarak yine üşenmedik, tarihin karanlık odalarında bu konuyu sizler için araştırdık.

Karun'un büyük dedesi Alyettes'in pazar alışverişinde kazığı yemesinin ardından kullanılmaya başlanan para; başlarda pek sevilmese de herkes tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Rivayete göre Alyettes darphanede basılan her sikkeden belli bir oranda kendisine almış ve böylece kişisel bir servet edinmiştir. Ancak nedeni tam olarak bilinememekle birlikte paraları harcamak yerine biriktirerek saklama yoluna gitmiştir. Alyettes'in sakladığı hazinesinin herkes tarafından bilinmesine rağmen kimse tarafından yeri bilinmemekteymiş. Vefatı ile birliktede tüm akrabaları tarafından fellik fellik aransa da gizli hazineyi kimse bulamamış. Ta ki Karun'un bu gizli hazineyi bulmasına dek. Rüyasında dedesi Alyettes'in "Yeter yaptığın beddualar, sana hazinenin yerinin söylüyorum" diyerek hazinenin yerini öğrenen Karun, sabah uyanır uyanmaz hazineyi bulmuş ve dedesinin hayrına altından bir çeşme yaptırmıştır. Rivayete göre bu çeşme parça parça sökülerek çalınmıştır.

Parayı bulan Karun hafiften kendini bozmuş; para harcamak için at yarışları düzenletip, bahis oynamaya başlamış, hatta kendisine en çok kazandıran at öldüğünde onun anısına altından bir at broşu yaptırmıştır. Ancak yıllar sonra ortaya çıkan bu kadar para küçük bir devalüasyona da yol açmış. Bu nedenle ilk ekonomik kriz de Karun döneminde yaşanmıştır. Bugün Karun Hazineleri Uşak'ta sergilenmekte daha doğrusu sergilenmeye çalışılmaktadır.
(yazar)
(15.03.2012)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»Kardan Adam Kayıp
»İstanbul'da Öpüşmek Yasak

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com