"Yalan Dolan Haber Merkezi"

‘Kaçak düşünme’ beyni yoruyor

haber resimNöroloji Uzmanı Dr. Hasan Akıllı, trafik gürültüsü, iş yoğunluğu ve kalabalık şehir hayatının yanı sıra, ‘kaçak düşünme’ gibi bir eylemin de beyni yorduğunu söyledi.

Dr. Akıllı, "Eskiden düşünce özgürlüğü yoktu. Kaçak düşünme normaldi. Ne yazık ki, hâlâ bu alışkanlığını sürdürenler var. Artık bu anlayış değişmelidir. Aksi halde, alzheimer ve diğer demans türlerindeki artışa engel olamayacağız” dedi. Beyin yorgunluğuna değinen Dr. Akıllı, "Beyin yorgunluğu, düzelebilen bir tablodur. Demokrasi var, açık ve sesli olarak düşünün. En çok karşılaştığımız şikâyetler, ‘Düşünüyorum, öyleyse gazlanabilirim” korkusudur. Bu durum düşünmede konsantrasyon eksikliğine neden olmaktadır. Oysa bu korku, yersiz bir korkudur. Yılda bir kez gazlanmaktan bir şey çıkmaz” şeklinde konuştu.

Stresin beyin yorgunluğunu arttırdığını kaydeden Dr. Akıllı şu ifadeleri kullandı:
"Kaçak düşünenler, sinirli ve alıngan olunur. Motivasyon düşer. Düşünüyorum, öyleyse varım, hani nerdeyim diye sorarlar. En sonunda, sorunlara çözüm getirmekten vazgeçerler ve ‘bana ne’ derler. Önümüzdeki yıllarda 'Dumansız hava sahası' teriminin yanı sıra, 'Bana ne, hava sahası' ifadelerini de duyacağımıza inanıyorum.”
(Ahmet Zeki Yeşil)
(10.05.2013)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»Emekliler intibak zammı istemiyor
»En çok kazandıran günlük iş: sosyete falcılığı

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com