"Yalan Dolan Haber Merkezi"

İstiklal Caddesi de Bir Zamanlar İstanbul'un Mecburiyetiydi

haber resimİstanbul’un en eski caddelerinden birisi olan ve ünü ülke sınırlarını aşmış olan İstiklal caddesi de bir zamanlar İstanbul’un mecburiyet caddesiydi. Mecburiyet caddesi: küçük ve orta ölçekli şehirlerde zorunluluktan gezilen ve ihtiyaçların giderildiği caddelerdir. Genelde kent sakinleri tarafından değil de, kentte zorunlu olarak bulunanlar tarafından mecburiyet ismi caddeye verilir. Bu bakış açısıyla İstanbul'un da bir zamanlar küçük bir kent olduğu düşüncesi kaçınılmazdır ve bu kentin mecburiyet caddesi ise tabi ki İstiklal Caddesidir.


Takım Elbise ile Gezme Zorunluluğu
Caddenin daimi sakinleri, caddede takım elbise ile gezilir şeklinde bir mahalle baskısı yarattıkları için caddeye mecburiyetten gelenler ciddi sıkıntılar yaşardı. Caddenin başındaki takım elbise kiralayan dükkanlar bu nedenle dönemim gözde esnaflarıydı. Ancak daha sonra caddenin rakipleri arttıkça ilginin artması için bu zorunluluk ortadan kaldırılır ve bu esnaflar birer birer yok oldu.


İstanbul Üniversitesinin Talebeleri
Her yeni öğretim yılının başında kente yeni gelen üniversite öğrencileri gruplar halinde caddede dolaşır ve bu cadde sakinlerini rahatsız ederdi ancak bir süre sonra bu gruplar bölünerek yok oldukları için bu rahatsızlık pek sürmezdi.


Tramvay
Tramvay'a 1869'da kavuşan zamanın mecburiyet caddesi, tramvay sayesinde kalabalıklaşmış ve cadde esnafının yüzü gülmüştür. Ancak zaman zaman "tramvayı neden benim dükkanın önüne koydun bilader" şekline küçük kavgalar da olmuştur.


Bugün
Günümüzde ise İstiklal Caddesi mecburiyet caddesi olduğu yıllardan çok uzakta, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan caddede takım elbise giyme zorunluluğu halen yok. Ayrıca son dönemlerde adı bir çok şarkıda geçmiştir.
(15.01.2012)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»Bağımsız milletvekili Davut Doğru, “Vekile hediye kabul sınırı 1 TL olsun” dedi
»TBMM Kayıp Koltuk Araştırma Komisyonu, kayıp koltuğun bulunduğunu açıkladı

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com