"Yalan Dolan Haber Merkezi"

Hissedilebilir yol çizgileri yoldan çıkarıyor

haber resimGörme engelliler için yapılan kabartmalı hissedilebilen yollar tam bir engele dönüştü. Çünkü bu kabartmaları takip edenler yoldan çıkıyor. Yapılan araştırmaya göre, kabartmalı yolları kullanmayanlar, kullananlara göre gideceği yere daha çabuk ulaşıyor. Düşünülen sistemin zorluklarını araştırmak amacıyla, İstanbul’da Taksim ve Beşiktaş gibi merkezi yerleri dolaştık. Öncelikle, yol üzerindeki uyarıcı kabartmaların yayaları fazlaca uyardığını belirledik. Bu nedenle, tanımadığı insanların peşine takılıp koca şehirde kaybolanlara ve takip edildiği hissine kapılıp polise başvuranlara rastladık.

Hissedilebilir yolları vatandaşlara sorduğumuzda ise ilginç yanıtlar aldık. Bazıları, kabartmalı yollar için ‘‘Bu çizgiler beni hasta etti. Çizgisiz yolda apışıp kalıyorum” derken bazıları da ‘‘Çizgileri takip ettim, kaldırıma park etmiş arabanın üzerine çıktım. Nolcak şimdi?” diye sordu. Oysa o şeritler, görme engelliler için ‘yolunu bulma’ işareti. Ancak kaldırımlar işgal edilmiş durumda. Kurala göre, sarı şeritli yol, ‘düz devam edebilirsin’; yuvarlak kabartmalı yol ise ‘yol bitti, dur’ anlamına geliyor. Görme Engelliler Derneği Başkanı Şerafettin Güzel, yollardaki sorunları şöyle anlattı:
“Kabartmalı yol üzerindeki elektrik direklerinde standart var, yollarda standart yok. Olmaz böyle… Geçen gün, hissedilebilir yolu bariyerler ile kapatan kişilerle tartıştım, kafama copu yedim. Meğer polisle tartışmışım.”
(Ahmet Zeki Yeşil)
(28.06.2013)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»Patriotlar yanlışlıkla İran’a gitti.
»Şemsiye amacı dışında kullanılıyor

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com