"Yalan Dolan Haber Merkezi"

Gramajı eksik leblebiler toplanıyor

haber resimBaşkent'te eksik gramajlı leblebi satışına izin vermeyen Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri denetimlerini sıklaştırdı. Özellikle ana cadde ve bulvarlarda bulunan leblebicilere yapılan denetimlerde eksik gramajlı olduğu belirlenen leblebilere el konuldu. Zabıta Daire Başkanı Fevzi Çakar, toplanan eksik gramajlı leblebilerin israf edilmediğini ve Hayvanat Bahçesi'ne teslim edilerek değerlendirildiğini söyledi. Leblebicilerin düzenli olarak denetlendiğini kaydeden Çakar, "Yapılan denetimlerde, bir leblebinin dörde bölünerek satıldığını belirledik. Gramajı eksik leblebi, dişlerin arasına kaçmaya müsait. Doğal olarak, tüketicinin dikkatini dağıtıyor. Özellikle, her gece 3 dizi film izleyenler bu durumdan çok rahatsız" dedi. Kendisine ceza kesilen bir leblebici ise, "Çocuklar, normal leblebiyi yemiyor. Ya kendisinin, ya da arkadaşının burnuna sokuyor. Bu da ekstra bir tedavi gideri getiriyor. Bizim sattığımız leblebide öyle bir şey olmaz" diyerek kendini savundu.

Leblebiciler sokağında 40 yıldır leblebi imalatı yapan 50 yaşındaki Haydar Nasır, bu durumdan oldukça rahatsız. Çünkü son dönemde, Çin'den getirttikleri makineler ile bir leblebiyi 10 parçaya bölüp satanlara rastlandı. Henüz 10 yaşındayken babasının yanında mesleğe başlayan Nasır, "Nerde o eski leblebiler? Bizim leblebilerimizi yiyen, leb demeden leblebiyi anlardı. Gençler, okunmuş leblebilerimizden yiyerek sınavlara girerdi" diyerek, sanatçıların leblebicilere destek vermesini istedi.

Konunun medyada yer almasından sonra şarkıcı Burak Kut, geçtiğimiz gün Bebek'te tek başına leblebi yerken objektiflere yakalandı. Leblebicilere sahip çıkılması amacıyla bir kampanya başlatma sözü veren sanatçı, "Leblebi koydum tasa gız annem" şarkısını söyleyerek çevresindekileri şaşırttı.
(Ahmet Zeki Yeşil)
(15.02.2012)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»Ülkemizdeki son maya konuştu: “Beni bile uyuttular”
»Başkent'te şüpheli postal paniği…

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com