"Yalan Dolan Haber Merkezi"

Esad, “Büyük Ortadoğu Projesi’nde benim de tuzum olsun” dedi

haber resimÜlkesindeki iç çatışmaları bir türlü önleyemeyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, geçtiğimiz hafta sabaha karşı ABD Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi yaptığı öne sürüldü.

Guardian Gazetesi’nin haberine göre, görüşmede Esad, “Sayın Obama, aklıma bir fikir geldi. Büyük Ortadoğu Projesi’nde benim de tuzum olsun istiyorum. Ne dersiniz?” diye sordu. Obama da, “Seçimler nedeniyle seninle ilgilenemedim. Mademki bu kıyakçılığı yapıyorsun, ben de Suriye’yi beşe bölmekten vazgeçtim. Sen kendi rızanla üçe böl, birini al” şeklinde karşılık verdi. Esad, bu konuşmanın ardından içinde bulunduğu kaostan çıkmak amacıyla, Suriye’nin kuzeyindeki askerlerini geri çekti. Ancak bu gelişme Rusya’yı kızdırdı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov oldukça asabi ses tonuyla yaptığı basın açıklamasında, “Rusya ne Suriye’deki rejimin ne de Esad’ın yakın dostu değildir. Onun en yakın dostları Avrupa’da bulunuyor” dedi.

Gazeteye konuşan ABD'nin eski İsrail Büyükelçisi Martin Indyk, Esad'ın yaptığı bu atak ile krizin boyutunu bütünüyle değiştirdiğini belirtti. Çünkü gelişmeler, Suriye'nin üçe bölündüğünü ve üçün birini alan Esad’ın ABD’nin safına geçtiğini gösteriyor. Yaşanan bu gelişmenin ardından bir TV programına katılan Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov, Suriye’deki Tartus deniz üssünde görev yapan Rus personeli tahliye etmeye hazır olduklarını açıklaması dikkat çekti. Bu arada, İsrail Hükümeti’nin Esad’a bir kutlama mesajı gönderdiği kaydedildi.
(Ahmet Zeki Yeşil)
(30.07.2012)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»"Allah O Balkanların Belasını Versin!"
»”Fareler ve Uzaylılar” yasak değil…

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com