"Yalan Dolan Haber Merkezi"

Böylesi görülmedi… DCA Basıldı…

haber resimDünyanın önemli Sivil Toplum Kuruluşları (NGO) arasında yer alan ve çeşitli ülkelerde ofisi bulunan Gündem Belirleme Merkezi (The Determine Center of Agenda-DCA) Uganda şubesi, önceki gün sabaha karşı basıldı. Uganda’nın başkenti Kampala'da faaliyet gösteren DCA, sayıları 50'yi bulan bir grup dağ gorili tarafından işgal edildi. Bu ilginç eylemde, anılan merkezde görev yapan 3 Ugandalı ile ABD vatandaşı John Cooper rehin alındı. Diğer çalışanlar ise, arka kapılardan kaçtı. Olay sırasında CD, fotoğraf ve Wikileaks belgeleri ile bilgisayarlar goriller tarafından imha edildi. Göstericilerin dağılması için polisin göz yaşartıcı bomba kullandığı belirtildi. İçeride 2 saat kadar mahsur kalan rehineler, polisin düzenlediği bir operasyonla kurtarıldı.

Edinilen bilgilere göre, kamuoyunda sorunlarına yeterince yer verilmediğini düşünen goriller çok kızgın. Uganda Devlet Başkanı Yoveri Museveni'nin fotoğraflarının çerçevelerini de kıran gorillerin, "Muz yemekten bıktık. Bize de bahar gelsin" diye bağırdığı iddia ediliyor. Anılan merkezin başkanı David Mugambi yaptığı açıklamada, "Bizim görevimiz demokrasi açığını kapatmak, gorillerin açığını kapatmak değil. Merkezimiz kullanılamaz durumda. Elimizde internete sızdırılacak bilgi kalmadı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, "Saldırı kabul edilemez" derken, Uganda'da yaşayan vatandaşlarının gorillerden korunmak için evlerinden çıkmamalarını istedi. Uganda Devlet Başkanı Yoveri Museveni de, Mısır tarzı isyan etmeye çalışanları hapse atacağını belirtti. Ayrıca Uganda Dışişleri Bakanlığı özür dileyerek, saldırıyı gerçekleştiren gorilleri kandırılmış hayvanlar olarak tanımladı. Fransa ve İtalya da, yapılan saldırıyı kınarken Rusya, gelişmeleri "Olmaz böyle şey" olarak niteledi.
(Ahmet Zeki Yeşil)
(15.02.2012)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»Kardan Ailesi Yalancı Baharda Kayboldu
»'Başıma İcat Çıkarma' Cümlesi Yasaklandı

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com