"Yalan Dolan Haber Merkezi"

ABD'li Yazar Paul Auster Tıkandı

haber resimDünyaca ünlü ABD'li yazar Paul Auster'in, üzüntüsünden tıkandığı ve yazamadığı bildirildi. Auster, "Hapiste yatan yazar ve gazeteciler yüzünden Türkiye'ye gelmeyi reddediyorum" sözleriyle tartışma yaratmıştı. Bu açıklamaya ilk tepki cezaevlerinden gelmiş ve bir grup yazar ve gazeteci, "Biz cezaevinde yatmıyoruz, bu karda kışta sıcacık odalarda yazıyoruz" şeklinde bir açıklamada bulunmuşlardı.

Son kitabı ABD'den önce Türkiye'de yayımlanan Auster'in, "Hürriyet Gazetesi'ne verdiğim röportajda sözlerim çarpıtıldı. Ben, yüzü geçti mi derken yüz nakli yapılan şahsın sağlığını sordum. Şimdi, kimse benim kitabımı almaz" dediği öğrenildi. Auster'in açıklamaları üzerine görüşlerine başvurduğumuz Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celâl, ABD'li yazarın Türkiye'deki durumla ilgili olarak dolmuşa getirildiğini belirterek, "Gelse ne olur, gelmese ne olmaz?" diye sordu. Edinilen bilgilere göre Auster, yaşanan bu gelişmeler nedeniyle çok mahcup. Sık sık "Ankara'nın dilinde hakara makara oldum" diyerek yemiyor, içmiyor, tek kelime yazamıyor. Sadece bir şeyler karalıyor.

Auster'in kitaplarını yayımlayan Can Yayınları yöneticisi Can Öz ise, ünlü yazarı Türkiye'ye getirmeyi başaramadığını, kısa zamanda Amerika'ya gidip "Sen ülkemizde olan biteni biliyor musun da buradan sallıyorsun, senin sıkıntın nedir?" diye soracağını ve tıkanmaya çare olmaya çalışacağını söyledi. Bilindiği gibi Auster, ilk örnek değil. Ünlü rock grubu U2, "Vallahi gelmeyiz" dediği halde Eylül 2010’da İstanbul'a gelmiş, böylece dolmuşa gelmediğini göstermişti.
(Ahmet Zeki Yeşil)
(15.02.2012)

facebook twitter
  

Belki ilginizi çeker :
»İçki satışı yasak, içki hediye etmek serbest
»Ekonomide gaz-fren tartışmasına 20 yıllık şoför Cemal de katıldı

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com