"Yalan Dolan Haber Merkezi"

Karun Köşeyi Nasıl Döndü

haber resimTam olarak bilinmemekle birlikte m.ö. 560-540 yılları arasında Lidya Krallığını yöneten; Kroisos bilinen adıyla Karun, ülke tarihinin en zengin dönemini yaşamış ve yaşatmıştır. Ancak asıl merak edilen konu bu zenginliğe nasıl ulaşıldığıdır. Vol Sitrit ekibi olarak yine üşenmedik, tarihin karanlık odalarında bu konuyu sizler için araştırdık.

Karun'un büyük dedesi Alyettes'in pazar alışverişinde kazığı yemesinin ardından kullanılmaya başlanan para; başlarda pek sevilmese de herkes tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Devam?
(yazar)

facebook twitter

Lidyalılar Parayı Neden Buldu

haber resimLidyalılar doğal olarak kesin bilinmemekle birlikte ilk parayı m.ö. 700 yılında kullandı. Ancak asıl soru neden buna ihtiyaç duyduklarıydı. İşte bu önemli soruyu VolSitrit yazarları sizin için araştırdı ve bakın nasıl bulgulara ulaştı. Yine tekrar ediyoruz. Yalan söyleyen tarih utansın.


Edindiğimiz bilgilere göre ilk para Alyattes döneminde basılmış nedeni ise çok traji komikmiş. Alyattes bir gün saray alışverişi yapmak üzere pazara çıkar. Devam?
(yazar)

facebook twitter

Deli İbrahim Nasıl Deli Oldu?

haber resimAmerikalı ünlü tarihçi George G. Sallama, titiz bir araştırma sonucu "Deli İbrahim" gerçeğini ortaya çıkardı. Sallama'ya göre; kırk kişilik bir heyetle devlet ve memleket işlerini görüşen İbrahim, bir ara çevresindekilere "Alalım Amerika'yı, olsun bitsin bu iş. İleride süper güç olacak, belki de bize posta koyacak" demiş.. Devam?
(Ahmet Zeki Yeşil)

facebook twitter

İstiklal Caddesi de Bir Zamanlar İstanbul'un Mecburiyetiydi

haber resimİstanbul’un en eski caddelerinden birisi olan ve ünü ülke sınırlarını aşmış olan İstiklal caddesi de bir zamanlar İstanbul’un mecburiyet caddesiydi. Mecburiyet caddesi: küçük ve orta ölçekli şehirlerde zorunluluktan gezilen ve ihtiyaçların giderildiği caddelerdir. Genelde kent sakinleri tarafından değil de kentte zorunlu olarak bulunanlar tarafından mecburiyet ismi caddeye verilir. Bu bakış açısıyla İstanbul'un da bir zamanlar küçük bir kent olduğu düşüncesi kaçınılmazdır ve bu kentin mecburiyet caddesi ise tabi ki İstiklal Caddesidir. Devam?

facebook twitter

Sayfa:  1Toplam 1 Sayfadan 1. Sayfa

Bizi Takip Edin

twitter twitter rss

ahmet zeki yeşil hunili kral.
ahmet zeki yeşil'in kitapları.


FAVORİ YAYINLARI

Alt Yazı

» Çocuğuna bir türlü yemek yedirmeyi başaramayan annenin elindeki kaşığın uçuş saati 100 saate yaklaştı... Anne Thy pilot olarak başvurmayı düşünüyor...
» Biber üreticileri derneği biberlerin sürekli toplumsal olaylarda kullanılmasının önüne geçmek için olağanüstü toplandı...
» Karın yağmasıyla mahallede taş stokları tükendi...
» Patlamış mısır bulamayan gencin bardakta satılan mısırı patlamaya çalışmaya başlamasından endişe ediliyor...
»Tümü


Kamu Araştırması

Nasıl Buldunuz ?
Çakma gibi sanki
Hadi hevesinizi kırmayalım

Sponsorlu

reklam vermek için iletişime geçin. info@volsitrit.com